WYPOŻYCZAMY SAMOCHODY

DLA CIEBIE, TWOJEJ RODZINY I FIRMY


ODBIÓR Z LOTNISKA

WROCŁAW, KATOWICE

Automatyczna i ekologiczna wypożyczalnia aut

WYNAJEM NEWS

Na początku grudnia w Paryżu pod nazwą Autolib została uruchomiona pierwsza na świecie samoobsługowa wypożyczalnia samochodów. Wypożyczalnia jest wzorowana na bardzo popularnym programie samoobsługowego wynajmu rowerów Velib uruchomionym 15 lipca 2007 roku.

Popularność jaka cieszą się w Paryżu automatyczne wypożyczalnie rowerów, skłoniła władze miasta do wprowadzenia w życie programu samoobsługowego wynajmu samochodów. Program był testowany od października 2011 roku udostępniając 33 punkty w, których można było wypożyczyć 66 elektrycznych samochodów nazwanych BlueCar. 5 grudnia 2011 roku program został oficjalnie uruchomiony, do dyspozycji paryżan zostało oddanych 46 stacji oraz 250 samochodów. Do końca przyszłego roku ma powstać 1200 stacji na których będzie czekało 3000 samochodów.

Głównymi zaletami nowo powstałych samoobsługowych wypożyczalni ma być ich dostępność oraz przyjazność środowisku, ponieważ wszystkie oferowane na stacjach samochody posiadają w 100% napęd elektryczny. Zastosowanie napędu elektrycznego sprawiło, że blueCar'y są bardzo ciche oraz nie emitują spalin. Duża ilość stacji autolib ma pozwolić mieszkańcom Paryża korzystającym z samochodu sporadycznie na pozostawienie prywatnych samochodów w garażach co wpłynie na dostępność wolnych miejsc parkingowych w mieście. Wypożyczony samochód podobnie jak rower wypożyczony w Velib będzie można oddać na dowolnie wybranej stacji co według twórców programu zachęci Paryżan do korzystania z innowacyjnego rozwiązania. Ciekawostką jest, że ze stacji autolibe i terminali ładujących będą mogły korzystać również osoby posiadające własne samochody o napędzie elektrycznym w celu naładowania akumulatora w swoim samochodzie.

Kilka słów o BlueCar
Samochody BlueCar są w stanie pomieścić 4 osoby, posiadają akumulatory LMP oraz komputer pokładowy, który cały czas jest połączony z Centrum Operacyjnym systemu autolib. Dzięki zastosowaniu nowoczesnych rozwiązań przy budowie napędu elektrycznego oraz dzięki zaprojektowaniu specjalnych opon, osoba która wypożycza BlueCar otrzymuje zwrotny i lekki ekologiczny pojazd między innymi w elektryczne wspomaganie kierownicy, poduszkę powietrzną, elektryczne szyby, centralny zamek, nawigację GPS oraz port USB.

Dane techniczne BlueCar :

długość - 3,65 mszerokość - 1, 70 m
wysokość - 1, 61 m
pojemność bagażnika - 250 dm³
zawieszenie – stal i aluminium
karoseria – aluminium i plastik
jazda w mieście - 250 km autonomii
jazda w mieście (dynamiczna) – 150 km autonomii
maksymalna prędkość – 130 km/godz.
przyspieszenie - od 0 do 60 km/godz. w 6,3 sek. 1


Cennik wypożyczalni
Klienci autolib mają do wyboru różne warianty abonamentów i taryf, które pozwolą na dostosowanie oferty do prywatnych potrzeb. Serwis autolib pozwala na wykupienie abonamentu 24 godzinnego, tygodniowego lub rocznego. Abonament 24 godzinny kosztuje 10 euro, za rozpoczęte pierwsze 30 min. wynajmu, użytkownik płaci 7 euro za drugie 30 min. 6 euro a za trzecie i każde następne 30 min. - 8 euro. Abonament tygodniowy pozwala na wynajem samochodu przez 7 dni w tygodniu. Stawki za każde 30 min są takie same jak w przypadku abonamentu 24 godzinnego(7,6,i 8 euro). Abonament roczny ma dwie wersje – solo 144 euro/12 euro za miesiąc, lub wersje rodzinną za 133 euro /11 euro za miesiąc. Stawki za 30 min. wynoszą odpowiednio : 5 euro za pierwsze 30 min., drugie 30min. - 4 euro,trzecie 30 min. i każde następne – 6 euro.


Wątpliwości
Mimo faktu,iż pomysł ma wielu zwolenników odzywają się tez głosy dezaprobaty. Mer Paryża Bertrand Delanoe jest zdania, że stacje autolib zrewolucjonizują miejski transport, który obecnie zwiększa zanieczyszczenie oraz generuje szkodliwy i męczący hałas. Osoby sceptyczne co do tego pomysłu podkreślają, że autolib może nie zachęcić paryżan do korzystania z elektrycznych samochodów, ponieważ po użyciu konieczne jest kilkugodzinne ładowanie akumulatora. Sceptyczna grupa radnych krytykuje autolib za ograniczanie i tak już niewystarczającej przestrzeni parkingowej w mieście oraz wskazują na problemy z kradzieżami i aktami wandalizmu na, które wystawione będą samoobsługowe stacje autolib. Cześć internautów jest zdania, że ceny wynajmu takich samochodów są za wysokie i po prostu może się okazać,że taniej będzie zamówić taksówkę niż wypożyczyć ekologiczny samochód z autolib. O tym jak sprawdzą się stacje autolib z ekologicznymi samochodami i czy rzeczywiście zrewolucjonizują one transport miejski przekonamy się pewnie już wkrótce...

 

Źrodło