WYPOŻYCZAMY SAMOCHODY

DLA CIEBIE, TWOJEJ RODZINY I FIRMY


ODBIÓR Z LOTNISKA

WROCŁAW, KATOWICE

Czy opony zimowe to konieczność?

WYNAJEM NEWS

Aktualnie w Polsce nie ma przepisu nakazującego zmianę opon z letnich na zimowe. Czy właściciele samochodów, którzy zmieniają opony to nadgorliwcy? Czy osoby jeżdżące na „letnich” oponach to ludzie zrównoważeni nie dający się ponieść presji tłumu i otaczającej manii na zmianę opon?

Opony, należy zmieniać jeśli zależy nam na bezpieczeństwie naszym oraz osób, które wozimy. Należy je zmieniać również powodu komfortu jazdy. Opony są projektowane tak by umożliwiały efektywne poruszanie się pojazdem w różnych warunkach atmosferycznych i na różnych nawierzchniach. W zależności od warunków i nawierzchni zmieniają się ich parametry.
Opony zimowe są po prostu inaczej zaprojektowane i skonstruowane. Ich bieżnik pozwala przenieść napęd kół na podłoże bez wielkich strat energii. Takie opony SA wyprodukowane z innej niż letnie mieszanek gumy, która nie traci elastyczności i przyczepności w niskich temperaturach dużo poniżej 0 stopni Celsjusza.
Czyli dla rozsądnego kierowcy pytanie jakie należy postawić to nie „czy wymieniać opony letnie na zimowe?” tylko „jak dokonać odpowiedniego wyboru opon zimowych?”.
Każda osoba postawiona w takiej sytuacji powinien sobie postawić kilka pytań na temat ich dalszej eksploatacji. Jeśli mieszkamy w mieście a poruszamy się samochodem po dość dobrze odśnieżonych drogach możemy wybrać opony np. o bieżniku asymetrycznym. Ten typ opon polecany jest szczególnie do samochodów o wysokich osiągach, standardowo wyposażonych w opony niskoprofilowe. Z kolei opony o bieżniku kierunkowym, bardziej agresywnym pozwalającemu oponie „wczepienie” się w podłoże, polecane są na drogi rzadziej odśnieżane w małych miastach i na wsiach gdzie śnieg zalega częściej i jest go więcej. W takich warunkach opony muszą mieć lepszą przyczepność. Decyzje o zmianie opon muszą wynikać też z wielkości samochodu i być zgodne ze specyfikacjami producenta auta.

Przy wyborze opon zimowych możemy wziąć pod uwagę całą listę czynników decydujących o tym czy dany produkt będzie dla nas odpowiedni.
Więc poza twoim stylem jazdy, rodzaj nawierzchni po jakiej najczęściej jeździsz, poziom opadów w twoim rejonie oraz średnie temperatury warto wziąć inne kryteria pod uwagę.
Dane producenta – z etykiety producenta dowiemy się m.in. na temat przyczepności na mokrej powierzchni, jaki jest poziom wytwarzanego hałasu oraz opory toczenia.
Sprawdźmy wyniki testu ADAC – to wskaźnik przygotowany przez niemieckie instytucje nadzorujące bezpieczeństwo oraz instytucji konsumenckich. ADAC przeprowadza testy jazdy oraz hamowania na oblodzonej i ośnieżonej powierzchni.