WYPOŻYCZAMY SAMOCHODY

DLA CIEBIE, TWOJEJ RODZINY I FIRMY


ODBIÓR Z LOTNISKA

WROCŁAW, KATOWICE

Czym kierować się przy wyborze ubezpieczenia?

WYNAJEM NEWS

wybór ubezpieczenia

Na pierwszy rzut oka oferty ubezpieczalni są dość podobne do siebie. Również pod względem cenowym poszczególne oferty niewiele się od siebie różnią. W czym więc tkwi różnica? Czym kierować się, aby wybrać jak najatrakcyjniejszą ofertę ubezpieczenia samochodu?

OC - ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej
Ubezpieczeniem, które musi posiadać każdy pojazd poruszający się po drogach jest OC. Jego posiadanie jest obligatoryjne! Ubezpieczenie to ma na celu ochronę interesu kierującego pojazdem. W sytuacji, gdy kierujący nie posiada tego ubezpieczenia zobowiązany jest do zapłaty odszkodowania osobom pokrzywdzonym w wyniku wypadku czy kolizji (obowiązek ten dotyczy zarówno uszkodzonego mienia, jak i uszczerbku na zdrowiu). Wówczas osoba poszkodowana musiałaby bezpośrednio od sprawcy egzekwować odszkodowanie. Obecnie w sytuacji, gdy sprawca nie posiada obowiązkowego ubezpieczenia OC, osoba poszkodowana kieruje swoje roszczenia do Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego (UFG), jednakże później UFG występuje z regresem do sprawcy kolizji czy wypadku.

NNW
Ubezpieczenie NNW ma na celu ochronę zdrowia oraz życia kierowcy oraz pasażerów ubezpieczonego pojazdu. W ramach ubezpieczenia NNW poszkodowany lub jego rodzina otrzymują wsparcie finansowe w sytuacji poniesienia uszczerbku na zdrowiu lub śmierci w następstwie nieszczęśliwego wypadku drogowego.

Assistance
Na mocy tej polisy klient ma zapewnioną pomoc w przypadku awarii, wypadku, kradzieży pojazdu, a także samochód zastępczy i możliwość zakwaterowania w hotelu. Ta opcja jest szczególnie przydatna dla osób, które dużo podróżują, nie mogą obyć się bez samochodu i chcą czuć się bezpiecznie. Zakres ubezpieczenia zależy indywidualnie od oferty towarzystwa, dlatego też zaleca się dokładne zapoznanie się z treścią umowy ubezpieczenia!

Autocasco
Wariant ubezpieczenia opłacalny głównie przy pojazdach nowych, przeznaczony dla osób z nieco grubszym portfelem. Ubezpieczenie to jest najdroższe spośród wszystkich wyżej wymienionych. Zakup AC jest szczególnie opłacalny dla użytkowników całkiem nowych pojazdów. W jego ramach ubezpiecza się pojazd od zniszczenia w wyniku wypadku lub zdarzeń losowych, nawet w przypadku, gdy to my jesteśmy sprawcą zdarzenia. Nawet w takiej sytuacji AC pokrywa koszt naprawy naszego pojazdu.

W związku z tym pojawia się pytanie jakie ubezpieczenie warto wybrać?
Na cenę ubezpieczenia samochodu wpływa szereg czynników. Zazwyczaj ubezpieczyciel zadaje wiele pytań odnośnie samego samochodu jak i naszych oczekiwań i dobiera jego zdaniem najbardziej optymalną ofertę. Głównymi czynnikami od których uzależniona jest cena ubezpieczenia jest wartość, marka, model, wiek, sposób użytkowania czy miejsce zarejestrowania pojazdu. Na cenę wpływa również forma płatności składki (wybór pomiędzy jednorazową a ratalną). Oczywiście nie bez znaczenia jest również zakres ochrony pojazdu. Poza tym wpływ ma również dotychczasowy przebieg ubezpieczeń właściciela pojazdu, okres posiadania przez ubezpieczającego umów OC i AC, wiek właściciela, okres posiadania przez właściciela prawo jazdy.

W dzisiejszych czasach osoba chcąca ubezpieczyć samochód może dokonać zakupu na kilka sposobów:

  • może podjąć decyzję samodzielnie w oparciu o weryfikację ofert poszczególnych ubezpieczycieli poprzez ich strony internetowe,
  • może użyć w tym celu powszechnie dostępnych internetowych porównywarek ubezpieczeń,
  • może skorzystać z doradztwa agenta ubezpieczeniowego lub udać się do placówki konkretnego ubezpieczyciela, gdzie bezpośrednio skorzysta z pomocy doradcy,
  • i ostatni wariant coraz bardziej popularny - może ubezpieczyć swój samochód korzystając z oferty banków.

Co ciekawe oferta nawet tego samego towarzystwa może się różnić w zależności od sposobu sprzedaży oferty. Dlatego przed zakupem ubezpieczenia tak ważne jest dogłębne zapoznanie się z ofertą. Warto także skorzystać z porady agenta, który posiada oferty wielu ubezpieczalni i jest w stanie najlepiej ją dopasować do naszych potrzeb.