WYPOŻYCZAMY SAMOCHODY

DLA CIEBIE, TWOJEJ RODZINY I FIRMY


ODBIÓR Z LOTNISKA

WROCŁAW, KATOWICE

Ile dróg się buduje w Polsce?

WYNAJEM NEWS

Na dzień dzisiejszy jedną drogę buduje się w Polsce . Jest to odcinek  90 km autostrady A2 między Łodzią i Warszawą. Tylko z tego placu budowy Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad co tydzień wysyła komunikat o postępach jakie zostały dokonane i w jaki sposób są wykonywane wszystkie prace . 

Tak naprawdę nie chodzi w tym wszystkim  o budowę drogi, lecz o zaciekłą walkę, która jest toczona na polu bitwy. Tak właśnie wynika z relacji ministra transportu Sławomira Nowaka.

 Sławomir Nowak w zeszłym tygodniu o A2 mówił :" Jest bardzo poważne ryzyko, że jednym, 20-kilometrowym, fragmentem tej autostrady nie przejedziemy, ale broni nie składamy. Walka o tę przejezdność cały czas trwa" . Dodawał również : -" Chcę zapewnić opinię publiczną, że my w tej walce się nie poddajemy".

Według statystyk  oprócz autostrady A2 buduje się w Polsce jeszcze ponad 1000 km innych dróg, nie mniej ważnych niż to jedno połączenie między dwoma miastami w centrum kraju, pytanie tylko czy te prace są kontrolowane . Istnieje taka możliwość , że to nie będzie ostatnia niespodzianka związana z niezakończonymi pracami w budowie dróg .


Dokładnie pięć lat temu Polska wraz z Ukrainą wygrały prawo do organizacji w czerwcu 2012 r. mistrzostw Europy w piłce nożnej. Kilka miesięcy później rząd PiS ogłosił ambitny program budowy nowych autostrad, dróg ekspresowych i obwodnic, który szybko zyskał miano programu "dróg na Euro".  Był to największy w historii Polski projekt inwestycji infrastrukturalnych, wyceniony na 121 mld zł. Jego realizację miało wesprzeć ponad 40 mld zł dotacji z budżetu UE na lata 2007-13, a także tanie kredyty z Europejskiego Banku Inwestycyjnego, do których Polska zyskała szerszy dostęp po przystąpieniu do Unii.

Według projektu  do końca 2012 r. powstać miało 1070 km nowych autostrad, a sieć takich dróg wydłużyła się do ponad 1600 km. Do końca 2012 r. zaplanowano także budowę 2000 km nowych dróg ekspresowych i wydłużenie sieci tego typu dróg do 2400 km.

Po w wyborach jesienią 2007 r. powstał rząd PO-PSL, który  przejął program drogowy . Sam  premier Donald Tusk  w exposé sejmowym w listopadzie 2007 r. mówił:

"Autostrad, przyzwoitych dróg jest skandalicznie mało. Obecny stan infrastruktury drogowej w Polsce to nie tylko bariera w rozwoju, lecz także realne zagrożenie spójności terytorialnej naszego kraju. Zrobimy wszystko, żeby to zmienić, przyspieszymy budowę obwodnic i autostrad. Naszą ambicją będzie połączenie miast, głównych aren mistrzostw Europy 2012, siecią szybkich dróg".


Raport "Polska 2030" rząd opublikował w połowie 2009 r. A wtedy było już jasne, że programu drogowego z 2007 r. nie da się w pełni wykonać. Ale dopiero w styczniu 2011 r. rząd PO-PSL przyjął własny program budowy autostrad i dróg ekspresowych. Założono w nim, że na koniec 2013 r. będzie w Polsce ok. 1,5 tys. autostrad i ok. 1,4 tys. dróg ekspresowych.

We wrześniu 2011 r. w j debacie w telewizji TVN minister rozwoju regionalnego Elżbieta Bieńkowska zapewniała: "- 95 proc. tych dróg, które miały być na Euro, będzie gotowe. To, co nie będzie zrobione, będzie na pewno przejezdne".