WYPOŻYCZAMY SAMOCHODY

DLA CIEBIE, TWOJEJ RODZINY I FIRMY


ODBIÓR Z LOTNISKA

WROCŁAW, KATOWICE

ISA- nowy system ograniczenia prędkości

WYNAJEM NEWS

ISA czyli Inteligent Speed Assistance jest to system, który identyfikuje limit prędkości. Jest on właśnie testowany w niektórych krajach Unii Europejskiej. Zdaniem Europejskiej Rady Bezpieczeństwa w Transporcie nadmierna prędkość okazuje się czynnikiem, który najbardziej przyczynia się do powstawania wypadków drogowych.


Podstawą systemu ISA jest mechanizm, który będzie odróżniał prędkość, na podstawie rozpoznawania znaków drogowych, który jest już dostępny w wyposażeniu wielu samochodów lub poprzez nawigację, która ma na okrągło śledzić położenie samochodu, a odpowiednio przygotowana mapa będzie powiadamiać kierowcę o obowiązującym limicie prędkości. Dopuszczalna prędkość ma być pokazywana w zespole zegarów, albo kierowca będzie informowany zapaleniem się kontrolki lub sygnałem dźwiękowym o przekroczeniu prędkości. Taki system też jest zawodny, dlatego Urzędnicy Unijni przygotowali System „assisting ISA”, który nie tylko będzie informował o aktualnym ograniczeniu prędkości, ale też „pomagał”. W jaki sposób? Samochód wyposażony w taki system będzie zwalniał do prędkości dopuszczalnej. Taki mechanizmy nie są nowością, są one stosowane w przypadku autokarów i tirów, ale o wiele prostsze. Ograniczają one maksymalną prędkość w przypadku ciągników siodłowych z naczepami do 90 km/h.


ISA dla samochodów osobowych jak na razie jest odległym planem urzędników Unijnych, ale wszystko wskazuje na to, że moduły tego typu będą obowiązywać w samochodach osobowych. Jak szacuje ETSC moduł taki może spowodować spadek śmiertelnych ofiar wypadków o 2,2 tys. w skali roku przy zmniejszeniu średniej prędkości już o 1 km/h. System ISA jak na razie jest obowiązkowy w ciężkich pojazdach transportowych. Obowiązkiem urzędników unijnych jest rozszerzenie modułu na lekkie samochody dostawcze. Dopiero przyszłość pokaże konieczność montowania ISA we wszystkich nowych pojazdach, także osobowych.

Wypożyczalnia samochodów Depart oferuje nowe samochody, bezpieczeństwo i komfort, auta zastępcze z OC sprawcy, a także transfer na lotnisko.

 

 

Źródło: