WYPOŻYCZAMY SAMOCHODY

DLA CIEBIE, TWOJEJ RODZINY I FIRMY


ODBIÓR Z LOTNISKA

WROCŁAW, KATOWICE

Jak kupić używany samochód- krok po kroku.

WYNAJEM NEWS

Jak wiemy kupno używanego samochodu to duże ryzyko pełne pułapek. Dlatego postanowiliśmy przedstawić krótki poradnik jak uchronić się przed oszustwem i nie wpaść w sidła fałszywego sprzedającego.

Do Polski cały czas sprowadza się używane samochody, od początku 2012 roku przybyło ich ok. 200tys. Jakość tych aut jest bardzo słaba i może wiązać się z nieprzewidzianymi wydatkami.

Dlatego po pierwsze: kupujemy samochód legalnie!

Jeśli jakiekolwiek dokumenty pojazdu wzbudzają nasze wątpliwości natychmiastowo rezygnujemy z jego kupna. Każdy z dokumentów powinien być oryginalny, dlatego też musimy zwracać uwagę na skreślenia, zamazania, poprawki czy też nieczytelne znaki. Co więcej jeżeli w dowodzie rejestracyjnym widnieją dwie osoby, to właśnie te dwie osoby powinny być obecnie przy transakcji i obie powinny podpisać umowę.

Numer VIN w dowodzie (umowny międzynarodowy kod stosowany przez producentów) powinien się zgadzać z numerem wybitym na nadwoziu samochodu. Taki numer możemy również znaleźć na przegrodzie czołowej, gnieździe kolumny przedniego zawieszenia, podłodze w przedziale pasażerskim, w bagażniku czy też na desce rozdzielczej. Pamiętajmy, że właśnie takie znaki są łatwe do podrobienia przez złodziei, dlatego musimy zwrócić na to szczególną uwagę.

Na stronie WWW.epuap.gov.pl możemy sprawdzić pojazd jego markę, numer rejestracyjny, serię i numer dowodu, datę rejestracji, dane właściciela oraz zgodność numeru VIN.

Po drugie: kontrola techniczna.

Sprawdzamy dokładnie w jakim stanie jest pojazd, szukamy ewentualnych uszkodzeń, zadrapań. Również zwracamy uwagę na odcienie lakieru, pofalowane blachy itp.

Stan techniczny: Najlepiej zabrać pojazd do specjalnego warsztatu lub do centrum diagnostycznego. Tam skontrolują geometrię pojazdu, kondycję silnika oraz prawidłowość wymiarów płyty podłogowej.

Stan licznika: Bazy internetowe takie jak Cerfax czy Autocheck w szybki sposób wykażą nam dane pojazdu podczas przeglądów, a także informacje o udziale w kolizjach. Musimy pamiętać, że cofanie liczników w Polsce nie jest karalne. Dlatego też ocena na oko to zły sposób, aby sprawdzić faktyczny przebieg.

Ślady zużycia: Wytarte elementy gumowe, zniszczona tapicerka siedzeń, wytarta gałka do zmiany biegów, zapadnięte siedziska foteli czy też poszarpane wykładziny podłogowe. Te wszystkie wymienione elementy zapewne świadczą, że pojazd ma więcej przejechane niż kilkadziesiąt tysięcy kilometrów. Musimy zwrócić szczególną uwagę na stan tych elementów, jeżeli okażą się w dobrym stanie, aż za dobrym dla kilkuletniego samochodu to jest to z pewnością podejrzane.

Wynajmij eksperta: Powinniśmy śmiało korzystać z pomocy rzeczoznawców, np. ze Stowarzyszenia Rzeczoznawców Techniki Samochodowej i Ruchu Drogowego, Polskiego Związku Motorowego czy Poleksmot. Koszt takiego wynajęcia mieści się w granicach od 100zł do 300zł plus kompleksowa kontrola pojazdu 800zł-1000zł.

Po trzecie: pamiętajmy o dobrej umowie.

Dobrze spisana umowa to ochrona naszych interesów, dlatego też nie zgadzamy się na podpisanie nie korzystnych dla nas zapisów.

Umowa powinna zawierać: datę podpisania umowy oraz miejsce, dane sprzedającego i kupującego. Opis pojazdu: marka, model, numer rejestracyjny, numer VIN i rok produkcji. Również możemy wypisać: przebieg auta, stan licznika, informacje o kolizji przeszłości auta, stwierdzone uszkodzenia, wykaz odebranych kluczyków.

Pamiętajmy!- im więcej szczegółów tym lepiej dla nas.

Wzór takiej umowy można pobrać na stronie wyborcza.pl/umowa_zakup_auta

Po czwarte: uważaj na okazję, miej oczy szeroko otwarte!

Jeśli znaleźliśmy ofertę o bardzo atrakcyjnych cenach to zazwyczaj chodzi o szybką sprzedaż nielegalnego lub powypadkowego auta. Musimy zatem uważać, gdyż odzyskanie pieniędzy z powodu kupna kradzionego samochodu to bardzo długa droga. Dlatego też bezpieczniej jest kupować samochody w komisach- są one zobowiązane do sprawdzania samochodów i informowania klienta o ewentualnych wadach. Zawsze można zaskarżyć komis za niedoinformowanie klienta i niedopełnienie należytych obowiązków.

Pamiętajmy, że aby kupić dobry używany samochód lepiej jest sprawdzić wszystko po kilka razy. Nie chcemy chyba być rozczarowani, oszukani, a co więcej sądzić się latami. Niestety w Polsce dochodzenie swoich praw jest bardzo trudne.