WYPOŻYCZAMY SAMOCHODY

DLA CIEBIE, TWOJEJ RODZINY I FIRMY


ODBIÓR Z LOTNISKA

WROCŁAW, KATOWICE

Jakie ubezpieczenia na wakacje?

WYNAJEM NEWS

Chcesz wyjechać na zagraniczne wakacje własnym samochodem? Sprawdź wcześniej, jaki zakres ochrony oferuje Twój ubezpieczyciel. Warto też wydrukować oświadczenie uczestników kolizji w wersji polsko-angielskiej.
 
W większości państw europejskich wystarczy polisa OC. Działa ona na terenie państw Unii Europejskiej i Europejskiego Obszaru Gospodarczego, czyli: Andory, Austrii, Belgii, Bułgarii, Chorwacji, Czech, Danii, Estonii, Finlandii, Francji, Grecji, Hiszpanii, Holandii, Islandii, Irlandii, Luksemburga, Łotwy, Malty, Niemiec, Norwegii, Portugalii, Rumunii, Serbii, Słowacji, Słowenii, Szwajcarii, Szwecji, Wielkiej Brytanii, Włoch, Węgier, Litwy i Cypru, a także na terenie Lichtensteinu, Monako, San Marino, Wysp Normandzkich, Gibraltaru, Wyspy Man, Wysp Owczych.
 
Kiedy potrzebna jest Zielona Karta? W Albanii, na Białorusi, w Bośni i Hercegowinie, Czarnogórze, Iranie, Izraelu, Macedonii, Maroku, Mołdawii, Rosji, Tunezji, Turcji i na Ukrainie. Jest wydawana zwykle za darmo z polisą OC.
 
Gdy wyruszasz w tak daleką trasę, woź w skrytce samochodowej wspólne oświadczenie o zdarzeniu drogowym, najlepiej w wersji polsko-angielskiej. Pobierz oświadczenie Może być przydatne w razie wypadku z obcokrajowcem. Dokument ten jest standardowy dla wszystkich krajów europejskich.
 
Gdy ktoś uderzy w Twoje auto, należy skorzystać z ww. gotowego formularza. Dobrym posunięciem jest także wezwanie policji, zwłaszcza w przypadku, gdy sprawca zdarzenia się do niego nie przyznaje.
 
Co, jeśli takiego zaświadczenia nie mamy przy sobie? Niezbędne jest spisanie wszystkich danych zagranicznego pojazdu i jego kierowcy: numeru rejestracyjnego, marki, kraju rejestracji, numeru polisy i nazwy towarzystwa ubezpieczeniowego oraz danych kierowcy. Jeśli istnieje taka możliwość, warto również zdobyć oświadczenie sprawcy szkody lub protokół policji.
 
WAŻNE! Nigdy nie podpisuj żadnego dokumentu w języku, którego nie znasz. W ten sposób możesz bezwiednie zrzec się odszkodowania albo potwierdzić niekorzystną dla Ciebie wersję zdarzenia.
 
W sytuacji, gdy do wypadku dojdzie w kraju Unii Europejskiej lub Europejskiego Obszaru Gospodarczego, poszkodowany Polak ma ułatwioną drogę dochodzenia swoich roszczeń. Polskie zakłady ubezpieczeń mają obowiązek posiadania reprezentanta do spraw roszczeń zagranicznego zakładu ubezpieczeń. To właśnie ten reprezentant ma obowiązek uzgodnić z ubezpieczycielem sprawcy wszystkich szczegółów należnego poszkodowanemu odszkodowania. Pamiętaj, żeby znaleźć swojego reprezentanta od razu po powrocie do kraju. Można to zrobić za pośrednictwem Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego.
 
W takich krajach, jak Białoruś, Czarnogóra, Rosja czy Ukraina powyższe ułatwienia nie obowiązują, więc warto w tym przypadku zainwestować w dodatkowe ubezpieczenie autocasco.
Jeśli za granicą spowodowałeś wypadek samochodem zarejestrowanym w Polsce, policjant lub poszkodowany ma prawo spisać Twoje dane. Dobrze by było także wypełnić wspólne oświadczenie o zdarzeniu drogowym, a w przypadku niewielkich szkód lepiej nie wzywać policji. Należy jak najszybciej poinformować swojego ubezpieczyciela o zaistniałej sytuacji.
 
Zwróć uwagę na oferty swojego i innych ubezpieczycieli. Dobre firmy oferują AC obejmujące pomoc w zdarzeniach na terenie Polski i pozostałych krajów europejskich, a także Maroka, Tunezji i Izraela. Dobre standardowo AC powinno także obejmować szkody kradzieżowe powstałe na terenie Litwy, Łotwy, Estonii, Białorusi, Ukrainy, europejskiej części Rosji i Mołdawii. Bez konieczności dodatkowej opłaty.
 
W co jeszcze warto się zaopatrzyć przed dłuższym, wakacyjnym wyjazdem? Na pewno przyda się ubezpieczenie następstw nieszczęśliwych wypadków (NNW) i assistance. Jeśli Twoje auto odmówi posłuszeństwa na trasie, będziesz mógł liczyć na pomoc drogową.