WYPOŻYCZAMY SAMOCHODY

DLA CIEBIE, TWOJEJ RODZINY I FIRMY


ODBIÓR Z LOTNISKA

WROCŁAW, KATOWICE

Ma być coraz mniej starych aut na drogach. Zmiany w przepisach dotyczących badań technicznych.

WYNAJEM NEWS

 

Jak podają statystyki większość przeprowadzanych badań technicznych to fikcja. Podstawowy przegląd obejmuje m.in. zawieszenie, hamulce, układ kierowniczy, opony oraz oświetlenie. Niestety w praktyce wygląda to zupełnie inaczej. W Polsce tylko niespełna 2 procent samochodów nie przechodzi badań technicznych, a ich średni wiek to aż 15 lat.

Specjalna grupa robocza Ministerstwa Transportu zajmująca się tą sprawą chce, aby przepisy były pokrewne z tymi, które występują w Skandynawii. Tam aż 30 procent samochodów nie przechodzi podstawowych badań technicznych (na Łotwie nawet 50 proc.), tym samym na ulice wyjeżdża zdecydowanie mniej starych aut.

Kolejny projekt Ministerstwa Transportu dotyczy ułatwienia pracy Policji. Chodzi o sprawną kontrolę ważności badań technicznych samochodów. Każdy z kierowców, po przeprowadzonym przeglądzie dostanie naklejkę z informacją o ważności badania, którą będzie musiał umieścić na szybę lub tablicę rejestracyjną. Dzięki temu policjanci od razu będą w stanie ocenić, którego kierowcę należy zatrzymać, a następnie ukarać mandatem. Po przeprowadzonych zmianach przez Ministerstwo Transportu, mandat za nieważne badania techniczne będzie o wiele wyższy niż dotychczas.

 

Źródło: