WYPOŻYCZAMY SAMOCHODY

DLA CIEBIE, TWOJEJ RODZINY I FIRMY


ODBIÓR Z LOTNISKA

WROCŁAW, KATOWICE

Moda na ekonomiczną jazdę

WYNAJEM NEWS

Eco driving narodził się ponad 10 lat temu w Skandynawi. Zasad Eco drivingu uczą się na kursach prawa jazdy. Eco driving stał się też popularny w Niemczech i Szwajcarii.
Eko jazda pozwala na płynną i dynamiczna jazdę, dzięki której nie obciążamy silnika.


Na poziom zużycia paliwa nie tylko wpływa ekojazda, ale także ważne jest bardzo dobre techniczne przygotowanie auta, zwłaszcza układu napędowego. Aby ekojazda była efektywna silnik musi być sprawny i dobrze wyregulowany,  natomiast zawieszenie i hamulce nie mogą tworzyć dodatkowych oporów toczenia. Kolejnym ważnym elementem Eco drivingu jest zdolność przewidywania sytuacji na drodze. W Eko drivingu ważne jest dopasowanie prędkości, tak aby „trafić na zielone światło”. Trzeba pamiętać, że każde zatrzymanie się i przyspieszanie to większe zużycie paliwa.


Dwie najważniejsze zasady Eco drivingu:

  • Po pierwsze ruszanie i zmiana biegów. Ważne jest aby po przekręceniu kluczyka od razu ruszyć, ponieważ nierozgrzany silnik pracujący na postoju na wolnych obrotach szybciej się zużywa. Zamiana biegów powinna też się odbywać płynnie i szybko. „Trójkę” można wrzucić przy 30-50 km/h, „czwórkę” przy 40-50, na „piątkę” wystarczy już 50-60 km/h. Najbardziej oszczędna jest jazda ze stałą prędkością na niskich obrotach.
  • Po drugie hamowanie silnikiem, a więc umiejętna redukcja biegów podczas wytracania prędkości i wciskanie sprzęgła na chwilę przed ostatecznym zatrzymaniem auta.

W Eco drivingu ważna jest obserwacja drogi i otoczenia i przewidywanie. Kontrolowanie sytuacji nie na kilkadziesiąt metrów przed samochodem, tylko na kilkaset. Dzięki temu możemy przewidzieć manewry i uniknąć zbyt mocnego hamowania lub przyspieszania. Obserwacja drogi umożliwia też przejeżdżać skrzyżowania bez zatrzymywania się na czerwonym świetle. To ważne, bo podczas ruszania na pierwszym biegu zużycie paliwa jest szczególnie wysokie.


Praktyka czyni mistrza, umiejętna jazda, znajomość zasad  Eco drivingu, to klucz do obniżenia kosztów paliwa nawet o 25- 30 procent.

Źódło 1

Źródło 2