WYPOŻYCZAMY SAMOCHODY

DLA CIEBIE, TWOJEJ RODZINY I FIRMY


ODBIÓR Z LOTNISKA

WROCŁAW, KATOWICE

Nowe funkcje i możliwości CEPiK

WYNAJEM NEWS

   Centrum Ewidencji Pojazdów i Kierowców to publiczny rejestr wszystkich zarejestrowanych pojazdów i kierujących. Prowadzony w technologii teleinformatycznej system ewidencji niebawem zyska kolejne funkcjonalności. Aktualna baza pojazdów zawiera informacje nt. rejestracji pojazdu oraz historię własności.
 
   Baza danych zawiera również informację o zdarzeniach związanych z pojazdem tj kradzieże, przebicie numerów nadwozia, podwozia i silnika, nadanie i utratę tablic rejestracyjnych, wydanie lub zatrzymanie dowodu rejestracyjnego a także termin następnego badania technicznego. CEPiK pozwal także poznać dane nt obowiązkowego OC a w szczególności: imię i nazwisko posiadacza ubezpieczenia, okres ubezpieczenia i nazwę TU.
 
   System przechowuje również dane nt dokumentów kierowcy i właściciela pojazdu tj ich numer i serię. Na stronie znajdziemy zestawienia pojazdów zarejestrowanych od 2010 roku oraz wykaz dokumentów prawa jazdy wydanych w okresie 2007-2013.  System wciąż się rozwija i testowane są jego kolejne funkcje i podstronę. Jeśli testy wypadną pomyślnie, niebawem użytkownicy zyskają nowe możliwości.
 
  Każdy zalogowany użytkownik będzie miał dostęp do informacji opisanych powyżej w trybie online. Administratorzy zapowiadają koniec wizyt w urzędach, uciążliwego stania w kolejkach. Dodatkowo, kierowcy, którzy zalogują się w systemie będą mogli sprawdzić status swojego prawa jazdy. Docelowo, dostępne będą informacje o ilości punktów karnych przypisanych do kierowcy, które ten „zarobił”. Modernizacja centrum ewidencji pojazdów i kierowców wymaga dodatkowych zmian prawnych i jest częścią większego projektu cyfryzacji administracji państwowej.
 
  Całość procesu modernizacji realizuje Centralny Ośrodek Informatyki i jest ona elementem programu „pl.ID” mającego na celu informatyzację rejestrów publicznych. Jest to kolejny etap rozwoju systemu po przebudowie serwerów rejestrów PESEL oraz danych paszportowych. Cepik.gov.pl to adres kierujący do strony administrowanej i zarządzanej przez MSW. Moża pod nim sprawdzić jaki jest aktualny status wszystkich zarejestrowanych w Polsce pojazdów osobowych. Niebawem zostanie rozbudowany także o informacje o pojazdach ciężarowych i autobusach.
 
   Cały projekt „pl.ID” jest wyceniony na niemal 300 milionów złotych a jego realizacja jest określona na lata 2009-2015. Większość tj. 85% środków pochodzi z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, natomiast 15% pochodzi z budżetu państwa. 
 
Klienci Wypożyczalni Samochodów Depart mogą za pośrednictwem systemu CEPiK sprawdzić status prawny wynajmowanych przez firmę pojazdów. Co bardziej dociekliwi klienci mogą sprawdzić wiek pojazdu, aktualne ubezpieczenie OC czy nazwisko właściciela. Nie mamy nic do ukrycia !