WYPOŻYCZAMY SAMOCHODY

DLA CIEBIE, TWOJEJ RODZINY I FIRMY


ODBIÓR Z LOTNISKA

WROCŁAW, KATOWICE

O czym pamiętać w trakcie przeglądu używanego samochodu przed zakupem?

WYNAJEM NEWS

 

Według Instytutu Badań Rynku Motoryzacyjnego Samar, import używanych samochodów do Polski od 2006 roku utrzymuje się na bardzo wysokim poziomie. W latach 2007 oraz 2008 Polacy przywieźli z zagranicy prawie dwa miliony samochodów. Pomimo kryzysu w zeszłym roku liczba rejestracji samochodów wyniosła ponad 654 tysiące.
 

Uwaga na oszustów

Niespełna połowa sprowadzanych aut ma ponad 10 lat. Z kolei 40 procent to auta w wieku od 4 do 10 lat. Niespełna 10 procent importowanych samochodów to egzemplarze młodsze niż 4 lata.

Przewożone są one głównie przez handlarzy, którzy sprzedają je w Polsce. Na giełdzie aut w Rzeszowie, największej w Polsce południowo-wschodniej, samochody z importu to 75-80 procent oferty.

- Przeważają Volkswageny, Ople, Renault, Fordy i Audi. Najczęściej to samochody z lat 2000-2005. Ze względu na duże nasycenie rynku ich stan jest coraz lepszy, bo sprzedawcy są świadomi, że powypadkowego, zniszczonego egzemplarza coraz trudniej się pozbyć – mówi Marek Rak, kierownik giełdy w Rzeszowie.

Niestety nie brakuje oszustów, którzy szukając łatwego zarobku, przywożą z Niemiec jeżdżący złom. Najczęściej popsute i brakujące podzespoły kupują od razu na zagranicznych szrotach.

– Niezły fotel kierowcy do VW Golfa IV kosztuje ok. 50 euro. Kierownica ok. 30 euro. Gumowe nakładki na pedały to sprawy groszowe, z wyślizganą gałką zmiany biegów można sobie poradzić na kilka sposobów. Używaną, w niezłym stanie można kupić za 50 zł. Podróbkę, ale nową, za ok. 40 zł. Do tego jeszcze cofnięcie licznika i z 300 tysięcy kilometrów przebiegu auto ma 150 tysięcy. I na tyle wygląda – podkreśla jeden z handlarzy.
 

Fałszywe książki serwisowe

Niestety tego typu przypadki zdarzają się bardzo często. Chcąc się o tym przekonać wystarczy porównać przebiegi samochodów sprzedawanych w Niemczech i Polsce. Podczas gdy tam znalezienie Volkswagena Passata B5 z przebiegiem poniżej 300 tysięcy kilometrów to nie lada sztuka, w Polsce większość oferowanych aut ma na liczniku 150-160 tysięcy kilometrów. Z ogłoszeń wynika, że przebiegi są udokumentowane książkami serwisowymi. W rzeczywistości wiele z nich to bezwartościowe świstki papieru.

- Bardzo często wpisy autoryzowanego serwisu kończą się po trzech-czterech latach eksploatacji auta. Później albo ich nie ma, albo są nieprawdziwe. Problem w tym, że nikt ich nie weryfikuje, a laikowi trudno odszyfrować prawdziwe znacznie niemieckojęzycznej treści pieczątki – wyjaśnia Stanisław Płonka mechanik z Rzeszowa.

Pracownicy autoryzowanej stacji obsługi Mercedes Sobiesław Zasada w Rzeszowie wielokrotnie spotkali się z podobnymi oszustwami.

- Klient przyjechał do nas sprawdzić stan i przebieg używanego Mercedesa E-klasy. Miała mieć 120 tysięcy kilometrów przebiegu, komputer pokazał, że przed kilkoma laty właściciel wykonywał serwis przy 250 tys. km. Mieliśmy także przykład książki serwisowej podbijanej pieczątkami zagranicznego zakładu naprawy chłodziarek – opowiada Lech Krasoń pracownik serwisu.

 

Warto zwrócić się o pomoc do fachowca

Częstą sytuacją jest również ukrywanie historii wypadkowej samochodu. Mocno uszkodzone auta mają wymieniane całe części, co w połączeniu z profesjonalnym lakierowaniem utrudnia rozpoznanie rzeczywistego stanu auta. Handlarze bardzo często rezygnują także z kupna nowych szyb, stawiając na używane, z symbolami rocznika rozbitego auta. Dlatego ostateczną weryfikację stanu auta zawsze warto powierzyć fachowcowi, który zmierzy grubość powłoki lakierniczej, przyjrzy się mocowaniom i łączeniom elementów oraz konstrukcji nadwozia.

Na kompleksowy przegląd auta trzeba przygotować ok. 600 zł. Sprawdzenie historii i podpięcie pojazdu do komputera w ASO kosztuje ok. 100-150 zł. Mechanoskopia, czyli badanie pola numerowego i szkieletu konstrukcji pojazdu to wydatek ok. 150-200 zł. Rzeczoznawcy wykonują także kontrolę ciśnienia sprężania w cylindrach i osłuchują silnik przy pomocy stetoskopu. Takie badanie pozwala wychwycić nieprawidłowości na wysokości wału korbowego i głowicy. Kompleksowa usługa kosztuj ok. 100-150 zł. Sprawdzenie auta u profesjonalnego lakiernika – ok. 50-100 zł.

Wiele na temat samochodu można jednak powiedzieć oceniając jego stan samodzielnie. Jeśli już na wstępnym etapie okaże się, że coś jest nie tak, raczej nie warto angażować w sprawę ekspertów. Wybór samochodów używanych na rynku jest tak duży, że bez większego problemu można znaleźć egzemplarz godny uwagi, z pewną historią.

Warto pamiętać, że Spółka Depart dysponuje nową flotą, samochodami nie starszymi niż rok. 

Źródło