WYPOŻYCZAMY SAMOCHODY

DLA CIEBIE, TWOJEJ RODZINY I FIRMY


ODBIÓR Z LOTNISKA

WROCŁAW, KATOWICE

Paliwo za grosze! Podajemy kraje z najtańszym paliwem na świecie

WYNAJEM NEWS

Brytyjska gazeta Daily Mail przygotowała listę dziesięciu państw, w których ceny benzyny są najniższe na świecie. Jak się okazało najtaniej za litr, bo tylko około 10-15 groszy, płacą właściciele samochodów w Wenezueli. Dzięki ogromnym rezerwom ropy naftowej (szóste miejsce na świecie)Wenezuela - ok. 10-15 groszy za litr. Ogromne rezerwy ropy naftowej (6. miejsce na świecie), której Wenezuela jest bardzo znaczącym eksporterem, są jedyną podstawą funkcjonowania tego socjalistycznego, źle zarządzanego kraju. Dzięki rządowym subsydiom ceny paliwa są tu od lat najniższe na świecie.
 

Jeszcze niedawno cena paliwa przekraczająca 5 złotych za litr wydawała się szokująca, ale już od kilku miesięcy tak wygląda rzeczywistość wszystkich zmotoryzowanych w Polsce. Co gorsza, pomimo pewnego spadku ceny ropy na światowych giełdach, nie widać szans na zejście poniżej tej psychologicznej granicy, a jak twierdzą eksperci z Polskiej Izby Paliw Płynnych, powinniśmy się przygotować na ceny w granicach sześciu złotych.

W Polsce na cenę paliwa w ok. połowie składają się podatki, co oznacza, że gdybyśmy tankując samochód nie musieli nic dopłacać fiskusowi, cena benzyny bezołowiowej po doliczeniu kosztów transportu, marży producenta i stacji, oscylowałaby obecnie w granicach 2,60 zł. Niestety jest to poziom cen o których możemy jedynie pomarzyć, tym bardziej że obciążenie fiskalne paliw jeszcze się zwiększy - od przyszłego roku wzrost kwoty akcyzy na olej napędowy może podnieść cenę tego paliwa na stacjach nawet o 20 groszy.

W tej sytuacji niewielkim pocieszeniem jest to, że w wielu państwach europejskich paliwa są jeszcze droższe - np. w Wielkiej Brytanii benzyna kosztuje w granicach 6,30 zł/litr. Jednak absolutną rekordzistką świata pod tym względem jest Norwegia - cena benzyny w Oslo to niebotyczne 7,70 zł. Paradoksem jest to, że Norwegia to jeden ze światowych potentatów wydobycia ropy naftowej - wynika to z tego, że pieniądze ze sprzedaży ropy są lokowane na specjalnym państwowym funduszu emerytalnym (kiedyś zwanym naftowym) i obywatele bezpośrednio na tym nic nie zyskują. Płacą jednocześnie ekstremalnie wysokie podatki.
Jednak są na świecie kraje, gdzie ceny paliw są tak niskie, że ich znaczenie dla portfeli większości ich mieszkańców jest nieduże lub nawet znikome. Nietrudno odgadnąć, że w ścisłej czołówce pod tym względem znajdują się państwa, w których na masową skalę wydobywa się ropę naftową, ale w niektórych przypadkach paliwa są nawet subsydiowane przez państwo. Oto w odwrotnej kolejności lista dziesięciu państw, gdzie ceny benzyny są najniższe na świecie, przygotowana przez brytyjską gazetę Daily Mail - ceny przybliżone.

10. Algieria - 95 groszy za litr

Algieria aż 60 procent swych dochodów czerpie z produkcji ropy naftowej i jest dziewiątym największym jej eksporterem na świecie. Jednak z wyniku trwającej wojny domowej w sąsiedniej Libii, do której masowo szmuglowane jest paliwo, w ostatnim okresie odczuwane są braki zaopatrzenia na lokalnych stacjach benzynowych.

9. Oman - 95 groszy za litr

Obecnie w Omanie produkowane jest 600 tysięcy baryłek (ok. 159 l) ropy dziennie, co plasuje ten kraj w rankingu państw o największej produkcji dopiero w trzeciej dziesiątce, ale wystarcza, by cena paliwa utrzymywała się na bardzo niskim poziomie.

8. Egipt - 90 groszy za litr

Sytuacja polityczna i ekonomiczna Egiptu po obaleniu władzy Hosniego Mubaraka jest bardzo niepewna, ale ceny benzyny nadal utrzymują się na dotychczasowym, bardzo niskim poziomie. W 2009 roku pod względem wydobycia ropy naftowej Egipt uplasował się na 27. miejscu na świecie.

7. Katar - 70 groszy za litr

W przeliczeniu na głowę mieszkańca wydobycie ropy naftowej w tym kraju jest najwyższe na świecie, choć pozwala na zajęcie tylko 20-go miejsca pod względem produkcji. Dzięki zyskom z eksportu ropy, w Katarze produkt krajowy brutto per capita z uwzględnieniem siły nabywczej wynosi aż 88 tysięcy dolarów.

6. Kuwejt - 65 groszy za litr

Niewielki Kuwejt ma piąte rezerwy ropy naftowej na świecie i jest szóstym eksporterem, co pozwala rządowi na swobodne dopłacanie do transportu publicznego oraz paliwa.

5. Bahrain - 60 groszy za litr

To maleńkie, liczące zaledwie 1,2 mln mieszkańców państwo położone w Zatoce Perskiej swoje bogactwo w głównej mierze czerpie z eksportu ropy naftowej wydobywanej ze złóż podmorskich.

4. Turkmenistan - 55 groszy za litr

Każdemu posiadaczowi samochodu w tej byłej republice ZSRR przysługuje miesięcznie 120 litrów paliwa za darmo. W tej sytuacji cena paliwa ma znaczenie niemal wyłącznie teoretyczne.

3. Libia - 42 grosze za litr

Sytuacja w Libii po praktycznie nieuchronnym ostatecznym obaleniu reżimu Muammara Kadafiego rysuje się w bardzo niejasnych barwach, ale jeszcze przed wybuchem wojny domowej był to jeden z większych eksporterów ropy naftowej, szczególnie ceniony za wysoką jakość surowca.

2. Arabia Saudyjska - 38 groszy za litr

Główny rozgrywający w kartelu OPEC, a zarazem największy producent, eksporter i posiadacz największych potwierdzonych rezerw ropy naftowej na świece. Gospodarka Arabii Saudyjskiej niemal całkowicie uzależniona jest od wydobycia ropy, a choć cena paliwa na stacjach jest śmiesznie niska, ok. połowa obywateli nie może z tego skorzystać - prowadzenie samochodu przez kobiety jest praktycznie zakazane.

1. Wenezuela - ok. 10-15 groszy za litr

Ogromne rezerwy ropy naftowej (6. miejsce na świecie), której Wenezuela jest bardzo znaczącym eksporterem, są jedyną podstawą funkcjonowania tego socjalistycznego, źle zarządzanego kraju. Dzięki rządowym subsydiom ceny paliwa są tu od lat najniższe na świecie.