WYPOŻYCZAMY SAMOCHODY

DLA CIEBIE, TWOJEJ RODZINY I FIRMY


ODBIÓR Z LOTNISKA

WROCŁAW, KATOWICE

Pieszy a kierowca

WYNAJEM NEWS

W jakich wypadkach kierowca musi ustąpić pierwszeństwa pieszemu?

W porównaniu do niektórych krajów Unii Europejskiej w Polsce kierowca nie musi zawsze ustępować pierwszeństwa pieszemu, który zbliża się do przejścia. Kierowca natomiast musi zachować szczególną ostrożność, kiedy zbliża się do oznakowanego przejścia i ustępuje wtedy, kiedy pieszy na tym przejściu już się znajduje. Zachowanie szczególnej ostrożności jest spowodowane faktem, że pieszy nie zawsze upewnia się, czy może bezpiecznie przejść przez przejście. Bywa, że pieszy z różnych powodów może zatrzymać się na jezdni lub nagle pójść w innym kierunku. Należy także szczególną ostrożność zachować gdy widzimy dzieci, które potrafią być nieprzewidywalne i mogą wbiec nagle na jezdnię.

Gdy skręcamy na skrzyżowaniu musimy pamiętać o tym, że mamy obowiązek przepuścić pieszego, który przechodzi przez jezdnię. Innym przypadkiem jest droga dwujezdniowa, gdzie dwa pasy oddziela wysepka, wtedy uważa się takie przejście dla pieszych za dwa odrębne. W takim przypadku kierowca, który jedzie po drugim pasie widząc pieszego przechodzącego po pierwszym pasie nie musi ustępować mu pierwszeństwa.

Specyficzne są przystanki przy chodniku lub wysepce, na których zatrzymują się tramwaje. Bywa, że pasażerowie muszą przejść przez ulicę, aby wsiąść do tramwaju. W takim przypadku kierowca musi zatrzymać się za tramwajem i poczekać, aż tramwaj ruszy. Jeśli przystanek jest wyposażony w wysepkę, to kierowca musi zachować szczególną ostrożność i dostosować prędkość do warunków ruchu.

W sytuacji gdy nie ma wyodrębnionej jedni i chodnika, a ruch pieszych i pojazdów występuje na tym samym obszarze, co się zdarza przy placach, parkingach lub rynkach, w takim wypadku to pieszy zawsze ma pierwszeństwo. Zdarza się, że kierowca musi przejechać przez chodnik, wtedy jest zobowiązany jechać powoli i ustąpić pierwszeństwa pieszym. Nie jest dozwolone trąbienie, ani taka jazda, która by zmuszała pieszych do ucieczki.

W strefie zamieszkania pieszy ma najwięcej przywilejów, może on poruszać się po całej szerokości drogi, ale musi on pamiętać o tym, że nie może utrudniać poruszanie się pojazdom, np. idąc środkiem jezdni, gdy do dyspozycji jest cała szerokość drogi i chodnik.

Największe grzechy jakie popełniają kierowcy, które są surowo karane przez policję to:
- wyprzedzanie na przejściu dla pieszych i bezpośrednio przed nim;
- oraz wyprzedzanie pojazdu, który zatrzymał się przed przejściem, aby ustąpić pierwszeństwa.

W okresie jesienno- zimowym częstym przypadkiem są kierowcy, którzy przejeżdżają zbyt pewnie i szybko przez kałuże- ochlapanie pieszego grozi mandatem, a nawet odszkodowaniem za zniszczoną odzież.

Piesi też mają obowiązek zachować szczególną ostrożność, a także unikać zachowania, które mogłoby być przyczyną zagrożenia bezpieczeństwa. Ważne jest aby nie utrudniać ruchu.

Grzechem pieszych natomiast jest wchodzenie bezpośrednio przed nadjeżdżający pojazd, gdy takie zachowanie zostanie zaobserwowane przez policję, pieszemu grozi mandat w wysokości 50 zł. Jeśli pieszy wejdzie na ulicę poza wyznaczonym miejscem do przejścia grozi mu mandat w wysokości 100 zł.
Wykroczeniem także jest wchodzenie na jezdnię spoza pojazdu lub innej przeszkody, która ogranicza widoczność, wchodzenie na czerwonym świetle, przebieganie przez jezdnie lub zbyt wolne przechodzenie przez przejście, także nieuzasadnione zatrzymanie się na pasach.
Trzeba pamiętać, że kierujący autem, aby nie spowodować wypadku, może podjąć manewr, który spowoduje szkody materialne, np. wjechanie w zaparkowany samochód. Jeśli zostanie ustalone, że wypadek był z winy pieszego to on będzie ponosił konsekwencje typu: pokrycie kosztów naprawy uszkodzonych samochodów.

Szczególnie w okresie zimowym gdzie warunki atmosferyczne nie są sprzyjające a do tego szybko zapada zmrok, piesi są narażeni na niebezpieczeństwo. Dlatego warto jest zaopatrzyć się w kamizelkę odblaskową lub inne elementy, które ostrzegą nadjeżdżającego kierowcę, że drogą ktoś idzie.

Ważne jest aby zarówno kierowca jak i pieszy zachowali szczególną ostrożność, nie tylko na oznakowanych przejściach, ale też tych nie oznakowanych, również wszędzie tam, gdzie pieszy może wtargnąć na jezdnię. Pamiętajmy, szczególnie po zmroku o elementach odblaskowych, gdzie pieszy może być widoczny nawet z odległości 130-150 metrów.

 

 

 

Źródło: