WYPOŻYCZAMY SAMOCHODY

DLA CIEBIE, TWOJEJ RODZINY I FIRMY


ODBIÓR Z LOTNISKA

WROCŁAW, KATOWICE

Podwyżki obowiązkowego OC w 2012 roku

WYNAJEM NEWS

Rok 2012 przyniósł  kierowcom duże podwyżki składek obowiązkowego ubezpieczenia OC. Najbardziej na zmianie prawa ucierpieli młodzi kierowcy z krótkim stażem, którzy chcąc kupić polisę będą musieli liczyć się z 50-100% podwyżką składki.

Prawie 5 tys. Zł będzie kosztować opłacenie 7-10 letniego BMW przez młodego właściciela. Wzrosną też stawki ubezpieczeń dla kierowców posiadających prawo jazdy krócej niż dwa lata (30-60%).
Po pierwszym półroczu jak donosi Rzeczpospolita (na podstawie danych z KNF)obowiązkowe ubezpieczenia dla kierowców indywidualnych wzrosły średnio o 4,5% w porównaniu z rokiem poprzednim. W gorszej sytuacji są właściciele aut firmowych gdzie składka podrożała średnio o 15,5%.

Czym może być to spowodowane zastanawia się kierowca? Otóż powody są dwa. Po pierwsze firmy ubezpieczeniowe podwyższyły wiek młodego kierowcy z 25 lat na 28 a nawet w przypadku jednego ubezpieczyciela do 30 lat (zwyżka do 100%). Wynika to z faktu, iż młodzi kierowcy są sprawcami większości wypadków drogowych. Drugą ważną kwestią jest fakt, że w Polsce w relacji do ryzyka są niższe o około 20-30% także trend rosnący w składkach na OC jest nieodwracalny. Jak zapewnia  szef grupy  Uniqa każde dodatkowe działania regulatora tylko przyśpieszy podwyżki.

Kierowcy motywowani chęcią zapłacenia jak najniższej składki OC rejestrują swoje samochody na rodziców, którzy maja już wypracowane zniżki. Taką sytuację przewidzieli ubezpieczyciele, którzy podnieśli cenę polis o 70% w przypadku kiedy osoba w wieku 43-53 podaje, że jego użytkownikiem będzie również dorosłe dziecko.

Co w takim razie zrobić kiedy chcemy nadal płacić stosunkowo niską składkę? Najlepiej na bieżąco monitorować porównywarki cen polis OC lub być wiernym jednej firmie ubezpieczeniowej, która za długość trwania umowy  wynagradza swoich klientów niższą składką obowiązkową.
 

Źródło