WYPOŻYCZAMY SAMOCHODY

DLA CIEBIE, TWOJEJ RODZINY I FIRMY


ODBIÓR Z LOTNISKA

WROCŁAW, KATOWICE

Przewóz dziecka w aucie osobowym

WYNAJEM NEWS

Jadąc z dzieckiem samochodem warto zadbać nie tylko o komfort jazdy malucha czy inne atrakcje ale również o to aby było ono bezpiecznie przewożone.

Polski Kodeks Drogowy bardzo ubogo wypowiada się na temat przewożenia dzieci w samochodzie osobowym i cała wiedza sprowadza się do kilkunastu zdań zawierających się w art. 39 i 45. Każdy kierujący autem osobowym przewożący dziecko do lat 12 ma obowiązek przewozić dziecko w foteliku ochronnym lub innym urządzeniu do przewożeniu dzieci. Fotelik powinien być dostosowany do wzrostu i wagi dziecka. Przepisy te nie obowiązują w przypadku przewożenia dziecka taksówką lub pojazdem uprzywilejowanym takim jak auta policyjne czy pojazd pogotowia ratunkowego.

Kodeks Drogowy jasno jednak określa zakaz przewożenia dziecka w samochodzie na przednim fotelu tyłem do kierunku jazdy, jeżeli w samochodzie zamontowana jest pasażerska poduszka powietrzna. Wydawać by się mogło, iż jest to kwestia oczywista jednak wielu rodziców nie zdaje sobie sprawy z niebezpieczeństwa, które zagraża małemu pasażerowi ze strony poduszki powietrznej. Prawo polskie zabrania przewozu dzieci do lat 12 na przednim fotelu auta osobowego.

Podobne przepisy możemy odnaleźć w prawie innych krajów europejskich. Różnią się one jedynie wiekiem przewożonego dziecka i tak we Francji mamy obowiązek przewożenia dziecka na tylnim siedzeniu do 10 roku życia a w Szwecji do 7. We Francji również nie można przewozić dzieci na przednim siedzeniu za wyjątkiem fotelików dla niemowląt.

Kara za złamanie prawa to mandat w wysokości 150 zł oraz 6 punktów karnych. Jednak największą karą jaka może spotkać rodzica za brak fotelika dla dziecka w aucie może być nieumyślne spowodowanie kalectwa czy obrażeń w skutek odniesionych obrażeń odniesionych w wypadku.  

Dobrą praktyką spotykaną na polskich drogach jest to, iż coraz więcej firm oferujących wynajem aut wprowadza do swojej oferty wynajem auta z bezpłatnym fotelikiem dla dziecka. Również korporacje taksówkarskie posiadają takie udogodnienia dla swoich pasażerów.

 http://fotelik.info/prawo.html