WYPOŻYCZAMY SAMOCHODY

DLA CIEBIE, TWOJEJ RODZINY I FIRMY


ODBIÓR Z LOTNISKA

WROCŁAW, KATOWICE

Sezon wymiany opon na letnie

WYNAJEM NEWS

Za oknem robi się coraz cieplej, wiosna w końcu zastąpiła niekończącą się zimę. Czas pomyśleć o wymianie opon. W tym wypadku rodzi się wiele pytań. Na co zwrócić szczególną uwagę przy zakupie? Jak prawidłowo dobrać opony i jak je poprawnie eksploatować?

Ze względu na oszczędność czasu i pieniędzy wiele kierowców zamiast wymieniać opony sezonowo, jeżdżą cały rok na tzw. „zimówkach”. Warto jednak wziąć pod uwagę, że opona jest jedynym elementem pojazdu mającym bezpośredni kontakt z nawierzchnią i odpowiada za szereg założeń technicznych. Opony letnie znacznie różnią się od budowy i składu opon zimowych. Oprócz tego, że mają inną budowę bieżnika to zbudowane są z odmiennych mieszanek gumy dostosowanych do wyższych temperatur, to wszystko wpływa na jakość jazdy, a co najważniejsze poziom bezpieczeństwa. Dlatego tzw. „opony uniwersalne” nie cieszą się tak dużą popularnością jak kiedyś.
 
Prawidłowy dobór opon zależy w pierwszej kolejności od typu samochodu, czy jest to zwykłe miejskie auto, czy może ze sportowym zacięciem. Ważną rolę odgrywa również indywidualny styl kierowcy łącznie z zaleceniami producenta pojazdu- opony z homologacją współgrają z parametrami technicznymi konkretnego modelu.
 
Zawsze istnieje ryzyko przy stosowaniu zamienników. Mogą one pogorszyć własności jezdne oraz spowodować dostarczenie fałszywych informacji do systemów kontroli trakcji czy ABS. W przypadku, kiedy jesteśmy kolejnym właścicielem samochodu warto być czujnym i dokładnie sprawdzić zamontowane opony przez poprzedniego kierowcę. Chcąc się przekonać, czy opony mają optymalne ogumienie, warto sprawdzać informacje zawarte na naklejce fabrycznej umieszczonej we wnęce drzwi kierowcy lub na klapce wlewu paliwa. Parametry techniczne definiowane są przez kilka czynników, które łatwo można sprawdzić. 
 
Od ponad półtorej roku obowiązują przepisy wprowadzone przez EU, w których kierowcy zmuszeni są do dodatkowego etykietowania opon samochodowych, określających efektywność paliwową, poziom emitowanego hałasu oraz przyczepność na mokrej nawierzchni. 
 
Warto jednak poświęcić swój czas na wymianę opon w każdym sezonie, aby móc pewniej czuć się za kółkiem. W sytuacji, kiedy chodzi o bezpieczeństwo nasze i naszych bliskich nie warto oszczędzać. Firma Depart sp z o.o.  nieustannie dbająca o komfort swoich klientów już dawno wymieniła opony na letnie. Chcąc tym samym zmobilizować innych kierowców.