WYPOŻYCZAMY SAMOCHODY

DLA CIEBIE, TWOJEJ RODZINY I FIRMY


ODBIÓR Z LOTNISKA

WROCŁAW, KATOWICE

Stłuczka z obcokrajowcem

WYNAJEM NEWS

Co zrobić, jeżeli dojdzie do stłuczki z kierowcą z zagranicy? Pytanie jest bardzo aktualne, zwłaszcza w kontekście zbliżających się Mistrzostw Europy w piłce nożnej „EURO 2012”.

Gdy dojdzie już do takiej kolizji, możemy mieć sporo problemów formalno-prawnych. Ale najważniejsze jest zachowanie tzw. zimnej krwi i zabezpieczenie miejsca wypadku oraz udzielenie pomocy osobom poszkodowanym. Wzywanie policji nie jest obowiązkowe, jednak jeżeli wypadek jest z udziałem osób z zagranicy wezwanie patrolu drogówki jest bardzo pomocne i pozwoli uniknąć nieprzyjemnych rozczarowań, trudności i komplikacji prawnych.
 

  • Należy ustalić, z usług jakiej ubezpieczalni korzysta sprawca wypadku. Na stronie internetowej Polskiego Biura Ubezpieczycieli Komunikacyjnych (PBUK) jest udostępniony do bezpłatnego pobrania formularz o zdarzeniu drogowym w wersji polsko-angielskiej.
  • Ponadto towarzystwa ubezpieczeniowe z zagranicy mają na terenie Polski swoich ubezpieczycieli-korespondentów.
  • Także na stronie PBUK jest wyszukiwarka, gdzie można łatwo znaleźć dane takiej osoby lub też można zadzwonić/udać się do oddziału PZU S.A. lub TUiR Warta S.A.
  • Obie te firmy są jakby „agentami PBUK” i można im zgłosić szkodę, gdy nie wiemy gdzie ubezpieczony jest pojazd sprawcy wypadku.
  • Towarzystwa te zawarły porozumienie z PBUK i wykonują oględziny oraz wycenę szkód w pojeździe.

  • Wybierając się na Ukrainę, należy pamiętać, że to jeden z niewielu europejskich krajów, gdzie zwykła polisa OC nie wystarczy – niezbędna jest Zielona Karta. Przed wyjazdem powinnyśmy sprawdzić, czy do naszego ubezpieczenia dodana jest również Zielona Karta obejmująca Ukrainę. Jeżeli nie, to należy ją dokupić. W przypadku kolizji z autem ukraińskim, to o odszkodowanie trzeba będzie się ubiegać za pośrednictwem przedstawiciela danej ukraińskiej ubezpieczalni w Polsce.

    Źródło