WYPOŻYCZAMY SAMOCHODY

DLA CIEBIE, TWOJEJ RODZINY I FIRMY


ODBIÓR Z LOTNISKA

WROCŁAW, KATOWICE

Więcej mandatów! Na polskich drogach, aż 300 nowych fotoradarów.

WYNAJEM NEWS

Już od połowy sierpnia na polskich drogach zostanie zamontowanych 300 fotoradarów. Zdjęcia z nich będą bardziej precyzyjne dzięki temu mandaty będą wystawiane znacznie szybciej niż do tej pory. Większość fotoradarów ma być ustawionych w miejscach, w których występuje największe ryzyko wypadków. Jak wiemy kierowcy zwalniają zaraz jak na ich drodze pojawi się informacja o pomiarze prędkości. Natomiast zaraz po nim gwałtownie przyśpieszają.

Przez taką zachwianą prędkość zwiększa się ryzyko niebezpieczeństwa. Co więcej właśnie w ubiegłym roku odnotowano, że najwięcej wypadków miało miejsce w województwach o dużej w skali kraju liczbie fotoradarów: mazowieckim i śląskim.

Przed fotoradarami musi być ustawiony odpowiedni znak informujący D-51 kontrola prędkości- fotoradar w odległości:

  • od 100 do 200m- na drogach o dopuszczalnej prędkości do 60km/h
  • od 200 do 500m- na drogach o dopuszczalnej prędkości powyżej 60km/h, z wyjątkiem dróg ekspresowych i autostrad
  • od 500 do 700m- na drogach ekspresowych i autostradach

Jak zapowiada ITD, urządzenia nie będą służyły jedynie do pomiaru prędkości. Zakupione również zostaną odpowiednie zestawy, które będą wykrywały przejazd na czerwonym świetle. Dla próby takie urządzenia zostały  zamontowane na ruchliwym skrzyżowaniu w Warszawie. W ciągu półtora miesiąca uwieczniły one tam, aż 3,5 tys. wykroczeń.

ITD chce również, by kary na kierowców były nałożone decyzją wyłącznie administracyjną (dzieje się to w drodze postępowania wykroczeniowego). Urzędnicy będą mieli możliwość wysłania zawiadomienia o złamaniu przepisu wraz z gotowym mandatem.

Kierowcy miejcie oczy szeroko otwarte! Nadchodzą ciężkie czasy dla waszego portfela…