WYPOŻYCZAMY SAMOCHODY

DLA CIEBIE, TWOJEJ RODZINY I FIRMY


ODBIÓR Z LOTNISKA

WROCŁAW, KATOWICE

Większe kary za brak OC w 2014

WYNAJEM NEWS

To nie nowość, że posiadacze samochodów w Polsce są zmuszeni do opłacania OC.  Każdy kto został uznany za sprawcę wypadku lub innego zdarzenia drogowego, w wyniku którego został uszkodzony drugi pojazd lub pojazdy, wie jakie koszty może wygenerować taka sytuacja. Towarzystwo ubezpieczeniowe poszkodowanego bez skrupułów prześle regres ubezpieczeniowy za wyrządzone szkody. Nierzadko sprawcy są zobowiązani do spłaty kilkunastu a nawet kilkuset tysięcy złotych. 
 
We wcześniejszych tekstach pisaliśmy o wzroście cen za składki za obowiązkowe OC dla kierowców. Tym razem skupimy się na karach za brak tej formy ubezpieczenia. 
 
W zależności od stażu bezszkodowej jazdy kierowcy o pojemności silnika ubezpieczonego pojazdu stawki za OC wahają się od 500 do 1200 PLN za rok. Większość właścicieli pojazdów wie, że nie warto  na nim oszczędzać. Z jednej strony ze względu na zabezpieczenie jakie gwarantuje byśmy nie musieli z własnej kieszeni pokrywać horrendalnych kosztów usunięcia szkody. Z drugiej strony brak OC może ściągnąć na nas gniew urzędników i możemy zostać ukarani. Od stycznia 2014 kary mogą wynosić nawet 3360 PLN dla samochodów osobowych.
 
Kara może być niższa jeśli brak ubezpieczenia trwał tylko kilka dni. Jeśli kierowca spóźni się z wykupem polisy do 3 dni, zapłaci 20% najwyższej kwoty czyli 670 PLN. Jeśli opóźnienie wzrośnie do 14 dni kara także wzrośnie do 50% kwoty podstawowej. W takich warunkach będziemy zmuszeni do pokrycia kwoty 1670 PLN. Zatem w porównaniu do roku 2013 stawka podstawowa wzrosła o 160 PLN. W przypadku samochodów ciężarowych kara za brak OC wzrośnie z 4800 do 5020 PLN.
 
Uniknąć kary nie jest łatwo i będzie jeszcze trudniej. Instytucją nadzorującą przestrzeganie przepisów i nakładająca kary jest Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny. Pobiera Informacje o braku OC trafiają do niego od drogówki. Jednak nie wystarczy uniknąć kontroli policyjnej by uchronić się przed nałożeniem kary. UFG przeszukuje również bazy danych Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców. Jeśli dany pojazd nie widnieje w systemie jako sprzedany lub ze złomowany jego właściciel musi wykupić polisę OC. Więc nawet jeśli jesteśmy właścicielami samochodu, którego nie używamy jesteśmy zmuszeni posiadać aktualne OC.
 
Dla przypomnienia dodamy, że wszystkie samochody Wypożyczalni Aut Depart posiadają wykupione polisy OC.