WYPOŻYCZAMY SAMOCHODY

DLA CIEBIE, TWOJEJ RODZINY I FIRMY


ODBIÓR Z LOTNISKA

WROCŁAW, KATOWICE

Wypadki. Kolizje. Jak udzielić pomocy?

WYNAJEM NEWS

Wypadki drogowe jako nieprzyjemne zdarzenia, niestety mające miejsce dość często, nie są podmiotem naszych codziennych rozważań, aż do momentu, kiedy sami nie będziemy ich świadkami lub w najgorszym wypadku ich uczestnikami. Poza groźnymi obrażeniami, jakich możemy w ich trakcie doznać musimy się również liczyć ze stratami materialnymi - uszkodzone auto, z czym wiąże się wizyta u mechanika, która często pozbawia nas pojazdu na kilka dni lub dłużej. Dzisiejsza codzienność wymaga od nas mobilności, w związku z tym, nawet najkrótszy okres pozbawiony samochodu staje się kłopotliwy. W takich przypadkach warto skorzystać z wynajmu auta zastępczego, co umożliwia nasza firma – rent a car – wypożyczalnia samochodów.


            Coroczne statystyki pokazują, jak liczne nadal są groźne kolizje na naszych drogach. Jak należy zachować się w momencie, kiedy stajemy się świadkami mrożącego krew w żyłach incydentu? Nasz poradnik wskaże Ci, jak sprawnie i skutecznie podjąć działania w kryzysowej sytuacji na drodze.

             Wszystkie niżej wymienione czynności mogą okazać się pomocne w uratowaniu życia poszkodowanemu. Każda sekunda ma tu znaczenie, dlatego im szybciej zaczniemy działać, tym większa szansa, że uda nam się skutecznie udzielić pomocy. W takich sytuacjach nie ma miejsca na strach bądź lęk przed udzieleniem złej, niefachowej pomocy. Tu liczy się fakt, że mimo możliwości popełnienia błędu robisz wszystko, co w Twojej mocy, by uratować komuś życie. Brak jakiejkolwiek ingerencji i zainteresowania pociąga za sobą odpowiedzialność karną, a poza tym nie rzadko wzbudza wyrzuty sumienia.
Jeśli zdarzy się więc, że będziemy świadkami sytuacji wymagającej naszej ingerencji, nie udawajmy, że nas to nie dotyczy i nie przechodźmy obojętnie, ponieważ my także możemy znaleźć się kiedyś w podobnej sytuacji i też będziemy potrzebowali takiej pomocy. Nie ma nic gorszego niż ludzka obojętność w sytuacjach zaważających o ludzkim życiu. Odpowiedzialność karna wymierzana jest w kierunku nie tylko uczestników zdarzenia, ale także jego świadków. Odpowiedzialności tej natomiast unika osoba wykazująca zainteresowanie i udzielająca pomocy. Zważywszy na fakt, iż życie poszkodowanych zależy przede wszystkim od pierwszych kilku minut po wypadku, nie powinniśmy zwlekać z naszą pomocą i zacząć działać tak szybko, jak tylko jest to możliwe.
Liczy się każda sekunda, jednak prócz tego należy pamiętać także o tym, by nie wykonywać gwałtownych, nieprzemyślanych ruchów, ponieważ mogą przynieść więcej szkód niż pożytku. Działaj szybko, ale sprawnie i ze spokojem.

Co dalej?
               Jeśli będąc w trasie zauważysz, że zaistniała sytuacja, która wymaga pomocy osób trzecich, zatrzymaj się w takim miejscu i w taki sposób, by nie stanowić dodatkowego zagrożenia dla pozostających w ruchu kierowców. Włącz światła awaryjne, a następnie sięgnij po apteczkę. Zabezpiecz miejsce wypadku, jeżeli jesteś pierwszą osobą, która się zatrzymała. Dla własnego bezpieczeństwa oznacz się poprzez założenie kamizelki odblaskowej lub coś co sprawi, że będziesz widoczny dla innych kierowców w warunkach nocnych. Używaj latarki.
               Następnym krokiem jest poinformowanie nadjeżdżających pojazdów o zaistniałym wypadku. Jeśli na miejscu zdarzenia są obecni inni świadkowie,  zleć im ustawienie trójkątów ostrzegawczych poprzez wydanie jasnego polecenia: „Pan pójdzie tam i ustawi trójkąt”. Takie komendy kierowane do konkretnej osoby, są bardziej skuteczne niż te ogólne. Warto przypomnieć także, że autostrada lub droga ekspresowa to miejsce, gdzie trójkąt powinien być ustawiony 100 metrów przed obszarem wypadku. Na pozostałych drogach poza terenem zabudowy jest to 30-50 metrów, natomiast w terenie zabudowanym, przy lub na samochodzie, nie wyżej niż 1 metr nad ziemią. Należy również wyłączyć zapłon we wszystkich pojazdach i zabezpieczyć je przed przemieszczaniem się poprzez zaciągnięcie hamulca ręcznego lub podstawienie coś pod jedno z kół. Jednym z elementów przygotowawczych jest również sprawdzenie, czy z pojazdu nie wycieka paliwo oraz czy w pobliżu nie znajduje się źródło podpalenia (np. osoba paląca papierosa).

               Zabezpieczając teren należy przede wszystkim pamiętać o tym, by wszyscy uczestnicy wypadku pozostali na miejscu zdarzenia, a droga, na której doszło do incydentu pozostała „nieuprzątnięta”-wszystko powinno zostać tak jak w momencie zdarzenia.
Jeśli wszystkie wyżej wymienione działania przygotowawcze zostały wykonane, można podjąć się pomocy uczestnikom wypadku.

Przede wszystkim należy określić ile osób uczestniczyło w wypadku, jaki jest ich stan, a następnie wykonać telefon pod numer 112, gdzie podajemy dyspozytorowi takie informacje:

- nasze imię, nazwisko i numer, z którego dzwonimy
- rodzaj zdarzenia (np. zderzenie czołowe, wypadnięcie z drogi itp.)
- miejsce wypadku
- czy istnieje zagrożenie pożarem
- liczbę poszkodowanych i ich stan (np. dwoje lekko rannych, jeden nieprzytomny).


                 Osoba, z którą rozmawiamy udziela nam wskazówek jak dalej postępować, dlatego też nie powinniśmy odłożyć słuchawki jako pierwsi, ponieważ dyspozytor może chcieć zadać nam jeszcze jakieś dodatkowe pytania.

Uwaga!  Z samochodu wyciągaj rannych, tylko jeśli:

- wymagają reanimacji
- istnieje ryzyko zapalenia pojazdu
- auto znajduje się wciąż na drodze i istnieje ryzyko kolejnego wypadku z jego udziałem.


                 Przystępując do pomocy, w pierwszej kolejności powinniśmy zacząć od rannych, których obrażenia wyglądają na najpoważniejsze. Zawsze pamiętajmy o tym, by nie zmieniać pozycji rannego – należy zakładać, że nastąpił uraz kręgów szyjnych.

Ważne!
                  Jeśli w zmasakrowanym samochodzie nie uruchomił się airbag, zaglądaj do jego wnętrza z ograniczonym zaufaniem, ponieważ zdarza się, że w niektórych samochodach poduszki powietrzne wybuchają z opóźnionym zapłonem.
W sytuacji, kiedy pojawią się wątpliwości, czy dana osoba oddycha, należy oprzeć ją delikatnie o zagłówek, a następnie zbliżyć policzek i ucho do ust ofiary jednocześnie obserwując przez 10 sekund jej klatkę piersiową. Jeśli okaże się, że oddech jest niewykrywalny konieczna jest natychmiastowa reanimacja, do której należy przystąpić po wcześniejszym wyciągnięciu poszkodowanego z samochodu. Liczy się każda sekunda. Kora mózgowa jest najbardziej wrażliwa na brak tlenu – po 3-5 minutach następują w niej nieodwracalne zmiany.
                 Nadal pamiętając o możliwym urazie kręgosłupa, powinniśmy złapać rannego od tyłu pod pachy, podtrzymując jednocześnie jego głowę przyciskając ją do swojej klatki piersiowej, natomiast drugą ręką złapać przedramię. To najbezpieczniejsza metoda na to, by wyciągnąć poszkodowanego. Zanim jednak rozpoczniemy wyciąganie ofiary z pojazdu, sprawdźmy, czy jej stopy nie zakleszczyły się pomiędzy pedałami. Następnym krokiem jest resuscytacja.


                  Większość apteczek jest wyposażona w ustnik do sztucznego oddychania, jednak jeśli go nie posiadasz, należy wykonać je metodą usta-usta (zatykamy nos poszkodowanego i wdmuchujemy powietrze przez szeroko otwarte usta). Następny krok to udrożnienie dróg oddechowych poprzez delikatne odchylenie głowy poszkodowanego w tył uprzednio jednak upewniając się, że w jamie ustnej nie znajdują się żadne ciała obce ani nie nastąpiło zapadnięcie się języka.
                    Kiedy wszystko przebiegło zgodnie z powyższymi zaleceniami czas na kolejny etap resuscytacji. Klęknij przy reanimowanym w taki sposób, by łatwo było Ci oprzeć się dwiema wyprostowanymi rękami o jego mostek tuż nad splotem słonecznym. I teraz postępuj zgodnie z przyjętą metodą: dwa porządne wdechy – 30 energiczne i mocne uciski klatki piersiowej i znów dwa głębokie oddechy. Procedura powinna być powtarzana aż do momentu odzyskania oddechu lub przyjazdu służb ratowniczych.
Gdy poszkodowany odzyska już oddech należy ułożyć go na boku w stabilnej pozycji, z jedną nogą podgiętą i dłonią podłożoną pod głowę.


                     Po przybyciu na miejsce zdarzenia, dowodzenie nad całą akcją przejmują służby ratownicze. Mimo wszystko, Ty jako osoba udzielająca pomocy od samego początku wiesz najwięcej o wypadku i ofiarach, dlatego wciąż możesz okazać się użyteczny.
W momencie, kiedy dojdzie do tak nieprzyjemnego i zagrażającego życiu wielu osób zdarzenia, potrzebna jest pomoc wielu podmiotów. Poprzez przypadkowych świadków zdarzenia aż do straży pożarnej, policji i ambulansu, które pełnią tutaj kluczową rolę.                

Wszystkie te jednostki odgrywają ważną rolę podczas akcji ratunkowej. A co później? W wypadku, prócz ludzkiego zdrowia, uszczerbek dotyczy także pojazdów. W sytuacji, gdy osoby biorące udział w zdarzeniu są trwale bądź krótkookresowo pozbawione pojazdu, a jest on niezbędny do codziennego funkcjonowania, nasza wypożyczalnia aut-rent a car użyczy tanio, w przystępnej cenie, auto zastępcze. Proponujemy wynajem samochodów na terenie województwa opolskiego, dolnośląskiego i górnośląskiego.


Źródło