WYPOŻYCZAMY SAMOCHODY

DLA CIEBIE, TWOJEJ RODZINY I FIRMY


ODBIÓR Z LOTNISKA

WROCŁAW, KATOWICE

Za co można stracić prawo jazdy?

WYNAJEM NEWS

W Polsce coraz trudniej zdać prawo jazdy. Jednak samo posiadanie go nie jest równoznaczne z dożywotnim korzystaniem z tego przywileju. Coraz więcej kierowców traci prawo do jazdy z powodów zdrowotnych lub przez przewinienia w ruchu drogowym.
 
Najczęściej spotykanym przewinieniem powodującym utratę prawa jazdy są wykroczenia drogowe. Nietrudno się domyślić, że najczęściej jest to prowadzenie samochodu po spożyciu alkoholu. Jego stan jest klasyfikowany na poziomie 0,2 do 0,5 promila jego stężenia we krwi. W tym stanie otrzymamy zakaz prowadzenia pojazdów niezależnie od tego, czy stwarzaliśmy zagrożenie na drodze, czy nie, natomiast w przypadku rowerzystów stanie się tak, gdy rower będzie się poruszał na drodze publicznej, w strefie ruchu bądź w strefie zamieszkania. Trzeba pamiętać o tym, że otrzymanie zakazu prowadzenia dotyczy często nie tylko pojazdu, którym to przewinienie otrzymaliśmy. Na przykład kiedy kierowca został przyłapany na jeździe ciągnikiem pod wpływem alkoholu, sąd może orzec karę poruszania się zarówno tym środkiem lokomocji, jak i samochodem.
 
W przypadku popełnienia przestępstwa drogowego (czyli zagrożenie bezpieczeństwu komunikacji), to taki zakaz jest orzeczony na okres dłuższy, niż w przypadku wykroczenia.  Jest to zwykle okres jednego roku do nawet 10 lat, a w pojedynczych przypadkach dożywotnio. Powyższa sytuacja dotyczy stanu nietrzeźwości (powyżej 0,5 promila) lub odurzenia. Należy pamiętać, że po upływie należnej kary powyżej roku trzeba ponownie podejść do testu sprawdzającego nasze umiejętności zarówno praktyczne, jak i teoretyczne.
 
Aby zostać poddanym karze, nie trzeba popełnić żadnego wielkiego przestępstwa. Wystarczy odpowiednia ilość punktów karnych. Jeśli kierowca w ciągu roku od odebrania prawa jazdy przekroczy 20 punktów karnych, prawo do prowadzenia pojazdów zostanie mu cofnięte. Pozostałych kierowców czeka jedynie kontrolne sprawdzenie ich kwalifikacji w zakresie wszystkich posiadanych przez niego kategorii praw jazdy w przypadku przekroczenia granicy 24 punktów karnych. Kierowca musi ponownie przejść egzamin i jeśli zaliczy go pozytywnie, prawo do kierowania pojazdów nie zostanie mu odebrane. W najgorszej sytuacji znajdą się kierowcy uprawnieni do kilku kategorii prawa jazdy, ponieważ kara dotyczy ich wszystkich.
 
Istnieje również inna sytuacja, w której kierowca zostaje wezwanie do sprawdzenia jego kwalifikacji. Może się do tego przyczynić funkcjonariusz drogówki, który przyłapie winnego na przestępstwie lub wykroczeniu w ruchu drogowym. Na podstawie obserwacji własnych lub zeznań świadków może nabrać wątpliwości co do znajomości podstaw ruchu drogowego kierowcy i wzrócić się do starosty miasta o skierowanie tego kierowcy do ponownego egzaminu.
 
Jak to wygląda w przypadku przeciwwskazań zdrowotnych? O odebraniu prawa jazdy decyduje lekarz. Zdarzają się sytuacje, kiedy kierowca mdleje za kierownicą. Przyczyną może być cukrzyca lub inna poważna choroba. W przypadku wykrycia hipoglikemii bądź innej choroby powodującej omdlenia, zaburzenia świadomości czy napadowych zaburzeń ruchowych, lekarz powinien zgłosić wynik badania organowi wydającemu prawo jazdy celem dokonania oceny predyspozycji osoby do prowadzenia pojazdów mechanicznych.
 
Stracić prawo jazdy jest łatwo, natomiast jego powtórne otrzymanie wiąże się z wieloma trudnościami.