WYPOŻYCZAMY SAMOCHODY

DLA CIEBIE, TWOJEJ RODZINY I FIRMY


ODBIÓR Z LOTNISKA

WROCŁAW, KATOWICE

Zmiany przepisów – najważniejsze dla przyszłych kierowców

WYNAJEM NEWS

19 stycznia 2013 wyszła zmiana przepisów ruchu drogowego. Różnice w przepisach dotyczyć będą przede wszystkim kierujących pojazdami a przede wszystkim sposobów zdobywania uprawnień do kierowania.
Zmianie ulegną przepisy dotyczące egzaminów na prawo jazdy. Zgodnie z nowymi przepisami egzamin składać się będzie z 30 pytań z wiedzy podstawowej oraz 12 z wiedzy specjalistycznej o niskim, średnim lub wysokim stopniu istotności zagrożeń w ruchu drogowym.
 
Różnica w poziomie zagrożenia dla bezpieczeństwa w ruchu będzie wpływać na punktację jaką zdobędzie egzaminowany od 1 do 3 punktów za pytanie. Pytany będzie miał 20 sekund na odpowiedź na pytanie podstawowe oraz 50 na pytanie trudniejsze. Maksymalna ilość punktów do zdobycia to 74 ale wystarczy (!) zdobyć 68 punktów by zaliczyć część teoretyczną i przejść do części praktycznej. 
Nowa pula pytań będzie objęta tajemnicą i nie będzie można jej nigdzie wcześniej zobaczyć. Pytania nie będę publikowana ani udostępniane. Z dotychczasowej puli kilkuset pytań egzaminowani będą musieli zmierzyć się z kilkoma tysiącami pytań i zadań. Poza pytaniami w formie tekstu pojawią się również schematy, filmy i animacje.
 
Kolejna z wprowadzonych zmian dotyczy wieku, w którym będzie można zdobyć uprawniania do kierowania motocyklem, autobusem oraz zespołem pojazdów tj do zdobycia prawa jazdy kat A, D, D + E. Dodatkowo kandydaci na kierowców będą musieli wykonać dodatkowe manewry pojazdem podczas części praktycznej egzaminu. Ta część zmian związana jest z chęcią zwiększenia bezpieczeństwa na drogach. Wg rządzących więcej czasu na placu manewrowym pozwoli przyszłym kierowcom podwyższyć swoje umiejętności w zakresie kierowania. Zwiększy to poziom bezpieczeństwa na drogach.
 
Dodatkowe zapisy dotyczą „okresu próbnego” dla kierowców, którzy zdobyli prawo jady po raz pierwszy. Zapis określa maksymalną prędkość z jaką taki kierowca może prowadzić auto, konieczność odbycia kursów doszkalających w pierwszych kilku miesiącach posiadania prawa jazdy. Wprowadzenie tych zmian zostało jednak wstrzymane i przesunięte na 2016 rok. 
 
Takie zmiany pociągną za sobą prawdopodobnie stawki ubezpieczenia płaconego przez właścicieli samochodów. Te zmiany dotknęły by przede wszystkim młodych kierowców, szczególnie, że już teraz firmy ubezpieczeniowe zwracają dużą uwagę na kierowców, wykupujących ubezpieczenie samochodu po raz pierwszy. Wciąż nie jest jasne jak czy utrudnienia w sposobie egzaminowania kierowców również wpłyną na zmianę stawek ubezpieczenia OC i AC.